Weekend i Dragør: Karateprøvetræning og Hylles Nisseløb

Foto: Kultunaut.
dato

Denne weekend i Dragør byder på spændende aktiviteter for både unge og børn. Deltag i en karateprøvetræning eller vær med til at sprede julestemning ved det hyggelige Hylles Nisseløb.

Gratis karateprøvetræning for unge

Denne fredag opfordres unge til at deltage i en gratis karateprøvetræning, som en oplagt introduktion til kampsportens verden. Dragør Shotokan Karate åbner dørene for nybegyndere og tilbyder træning, der ikke blot styrker din fysik, men også dit mentale helbred. Sørg for at medbringe løstsiddende træningstøj.

Tidspunkt: Fredag 12. december 2025, kl. 17:00
Sted: Biblioteket i Hollænderhallen, Halvejen 3, 2791 Dragør
Entré: Fri entré
Kontakt og tilmelding: Dragør Shotokan Karate

Hylles Nisseløb: En ny juletradition

Søndag byder på årets første Hylles Nisseløb i Dragør, hvor børn og voksne opfordres til at deltage i en hyggelig gå- eller løberute, der fremmer julestemningen og fællesskabet. Ruten starter ved Dragør Fort og byder på smukke omgivelser gennem Dragør Gamle By. Kreative juleudklædninger er stærkt opfordret, da der vil blive kåret et vinderkostume.

Tidspunkt: Søndag 14. december 2025, kl. 10:00
Sted: Restauranten, Dragør Fort, Prins Knuds Dæmning 2, 2791 Dragør
Entré: Ved tilmelding
Kontakt: hyllesnisselob@2791.dk



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut