I Dragør byder den kommende uge på en række spændende sportsaktiviteter for unge. Med muligheder for både rugby og karate, er der lagt op til masser af bevægelse, læring og fællesskab. Her er, hvad du kan forvente i løbet af de næste dage.
Dragør Rugby Klub inviterer til indendørs rugbytræning for alle børn og unge. Træningen fokuserer på bevægelse, leg og samarbejde i en sport uden hårde tacklinger. Alle deltagere får træning tilpasset deres niveau, og der startes op nybegyndere og erfarne opdeles efter alder. Husk at medbringe indendørssko og drikkedunk.
Tidspunkt: Mandag 12. januar 2026, kl. 16:00-17:00
Sted: Hollænderhallen, Halvejen 3, 2791 Dragør
Entré: Fri entré
Onsdag kan du prøve kræfter med T1-rugby, en form for non-kontakt rugby, ideel for alle over 9 år, der ønsker sjov, bevægelse og fællesskab uden tacklinger. Træningen afholdes på kunstbanen ved Dragoer Boldklub, og der er fokus på spil, samarbejde og høj energi. Deltagerne opfordres til at komme i sportstøj og udendørssko.
Tidspunkt: Onsdag 14. januar 2026, kl. 17:45-18:55
Sted: Kunsten v/Dragoer Boldklub, Halvejen 3, 2791 Dragør
Entré: Fri entré
Torsdag er det tid til karate, når Dragør Shotokan Karate tilbyder gratis prøvetræning. Karate styrker både fysisk form og mentalt helbred, og nye hold starter denne uge. Træningen foregår hver fredag og onsdag, så interesserede opfordres til at komme i løstsiddende træningstøj for at deltage.
Tidspunkt: Fredag 16. januar 2026, kl. 17:00-18:30
Sted: Biblioteket i Hollænderhallen, Halvejen 3, 2791 Dragør
Entré: Fri entré
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.