Dragør Kirke åbner dørene for en unik mulighed for at komme tættere på økonominyhederne, når DR's Casper Schrøder deler ud af sine erfaringer. Med 18 års erfaring som journalist, analytiker og korrespondent, vil Schrøder give publikum et indblik i, hvordan han udvælger og formidler komplekse økonomiske emner på en forståelig måde.
Personlige oplevelser og arbejdsmetoderCasper Schrøder vil fortælle om sine oplevelser fra personlige møder og reportagerejser både i Danmark og udlandet. Han vil dele, hvordan han arbejder med at gøre komplekse økonomiske emner tilgængelige for alle, og hvorfor det er vigtigt at følge med i regnskabstal og aktiekurser.
En aften for alle interesseredeArrangementet henvender sig til alle, der har interesse i at forstå mere om økonomi og finansmarkederne. Det er en unik mulighed for at få indsigt fra en erfaren økonomikorrespondent og forstå, hvorfor økonomi kan være både vigtigt og spændende.
Praktisk information
Dato: Onsdag 26. februar 2025
Tid: Kl. 19.30
Sted: Dragør Kirke, Kirkevej 170, 2791 Dragør
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her